Tytuł projektu: Spójrz oczami dawnych mieszkańców na nasze miasto. Wiek XIX.
Realizator: Wileński Muszkieterski Pułk – Lidzbark Warmiński przy Warmińsko-Mazurskim Stowarzyszeniu Historyczno-Kolekcjonerskim w Lidzbarku Warmińskim.
Okres realizacji: 17.08.2014-29.11.2014
Kwota dofinansowania: 3565,00 zł


Głównym celem projektu było przekazanie żywego obrazu i historii Lidzbarka Warmińskiego pierwszej połowy XIX wieku. Epoki, która potrafiła zjednoczyć Europę w obozie nowych ruchów społecznych i przemian. w ramach działań zostało pokazane jak na bazie powojennej zawieruchy budują się nowe powiązania międzyludzkie. Przez serię gier i zabaw uatrakcyjniono zabawy edukacyjne. Dodatkowo dana byłą możliwość kontynuowania pasji, którą jest rekonstrukcja. Przekazano młodzieży wiedzę związaną z długoletnim stażem w rekonstrukcji historycznej. Podstawowym zadaniem było zainteresowanie i wciągnięcie w interaktywny świat wyobrażeń i realiów roku 1807. Nowoczesne formy przekazu pozwoliły na zaangażowanie większej liczby zmysłów niż standardowe kanały informacyjne. Za pomocą gier i zabaw zbudowano nowe podejście do tematu „małej Ojczyzny”. Znikające społeczności Prusów, Warmiaków spowodowały to, że nowi mieszkańcy nie mają rozbudowanych korzeni kulturowych. Przekazano pakiet informacji pozwalających na zbudowaniu relacji przeszłość i teraźniejszość. Pozwoliło to mieszkańcom na zrozumieniu różnic kulturowych i docenienie ich wpływu na współczesną sytuację.
Przeprowadzone działania utrwaliły wiedzę z epoki napoleońskiej, a także historii Lidzbarka Warmińskiego. Dzięki odsłonięciu miejsca powiązanego z postacią Honoriusza Balzaca wpisano w świadomości lokalnej Lidzbark Warmiński na mapę bardzo ważnych miejsc związanych z Napoleonem.
Kostiumy historyczne potrzebne do realizacji projektu stały się bazą dla programu doposażenia osób, które chciałyby w ramach Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Historyczno-Kolekcjonerskiego  jeździć na pikniki historyczne na terenie całej Polski.  w szerszym znaczeniu działania zaowocowały docenieniem historii i wagi miasta w przeszłości. Spowodowało to większe poczucie przynależności do tego regionu i rozbudową lokalnego patriotyzmu.
W ramach projektu przeprowadzono 4 terenowe gry miejskie o tematyce XIX wiecznej. Każda gra poruszała inne zagadnienia historyczne a jej dopełnieniem były toczące się podczas niej scenki rodzajowe i interaktywne z uczestnikami gry. Tematami przewodniki było rzemiosło, ludność cywilna i epoka napoleońska. Dodatkowymi atrakcjami było zwiedzanie izby tradycji i pokazy filmów realizowanych przy okazji rekonstrukcji historycznych.