Tytuł projektu: GARNCARSKIE EKO
Realizator: Stowarzyszenie Warmińskich Chłopów Bosych
Okres realizacji: 02.05.2016-30.06.2016


Głównym celem projektu było wychowanie ekologiczne i upowszechnienie zdrowego stylu życia wśród mieszkańców Warmii, a zwłaszcza umocnienia postaw ekologicznych wśród mieszkańców wsi. Celem było również stworzenie pożytecznej oferty spędzania czasu wolnego dla dzieci oraz rozwój kreatywności i zdolności młodego pokolenia. Celem lokalnym i dobrem wspólnym dla mieszkańców wsi jest umocnienie wsi tematycznej Bosa Ekologia jako formy, która pozwoli nam mieszkańcom bliżej współpracować, a na bazie nabytych umiejętności i wiedzy, oraz powstałego warsztatu ceramicznego będziemy mogli dzielić się tą wiedzą i umiejętnościami z dziećmi, uczniami szkół oraz dorosłymi.
Dla osiągnięcia tych celów zgodnie z projektem przeprowadziliśmy dwa rodzaje warsztatów. Warsztaty dla dorosłych, podczas których powstawał piec do wypalania ceramiki. Na każdym etapie budowy pieca uczestnicy warsztatów zaznajomili się z techniką powstawania pieca oraz nabyli wiedzę  jakich materiałów i w jakich proporcjach użyć do budowy pieca. Nasz instruktor Adam Kużma doświadczony garncarz, przekazał również wiedzę w jaki sposób użytkować piec, tak aby prowadzić wypał w różnych temperaturach. Warsztaty dla dorosłych odbyły się w sobotę i niedzielę 4-5.06.2016. Warsztaty ceramiczne dla dzieci zaczęliśmy w poniedziałek, pierwsza grupa jaka do nas dotarła liczyła 38 osób, Dzieci podzieliśmy na trzy grupki. Pierwsza grupka uczyła się toczenia na kole garncarskim tu powstawały kolejne miseczki kubki, itp. Druga grupka zajęła się nauką formowania gliny za pomocą gipsowych form oraz formowaniem ręcznym dowolnych kształtów. Trzecia grupka uczestniczyła w nauce przygotowywania podpłomyków z mąki razowej pieczonych na blacie żeliwnym, do podpłomyków podawaliśmy świeże truskawki oraz pastę z soczewicy. Każda grupa po wykonaniu swojego zadania wymieniała się tak, żeby każde dziecko miało możliwość uczestniczenia we wszystkich czynnościach. W wolnej chwili od zajęć zapraszaliśmy dzieci i opiekunów do poznania naszej ścieżki sensorycznej Bosy Labirynt, gdzie trzeba było zdjąć buty i na bosaka przejść labirynt po różnych przyjemnych i kłujących ścieżkach, prawie wszystkie dzieci i opiekunowie przeszli cały labirynt, niektóre dzieci po kilka razy. Od poniedziałku do piątku włącznie przyjmowaliśmy codziennie grupy liczące ok 40 dzieci. Poza podpłomykami w pozostałe dni podawaliśmy chleb. truskawki, pasty z soczewicy, powidła, sery oraz nasze soki do picia. W czwartek po południu zorganizowaliśmy zajęcia dla dzieci z naszej wioski. Przybyło 10 dzieci, które uczestniczyło we wszystkich zajęciach włącznie z Bosym Labiryntem.
Nasze warsztaty odwiedziła łącznie grupa 250 osób. Każda z osób poznała metody pracy z gliną, a dorośli nabyli wiedzę jak zbudować piec do wypalania ceramiki. Poza tym wszyscy poszerzyli wiedzę z ekologicznego zdrowego przygotowywania pożywienia. Dzięki projektowi mieszkańcy wioski bardziej się zaangażowali i poznali ideę wioski tematycznej Bosa Ekologia co pozwoli na dalsze szukanie przestrzeni w której moglibyśmy razem tworzyć lepszą jakość życia i dzielić się tą wiedzą z lokalną społecznością.