Nazwa realizatoraKoło Gospodyń Wiejskich Jaroty

Nazwa projektuKobiece Wsparcie

Czas trwania projektu: 01.08.2023-15.11.2023

Miejsce realizacji projektu: Olsztyn

Kwota dofinansowania: 5 000,00 PLN

Główne cele projektu

Celem głównym projektu było stworzenie grupy wsparcia dla 15 kobiet z powiatu olsztyńskiego, która wyłoni liderki do stworzenia własnych grup samopomocowych działających w ich społecznościach.

W ramach projektu Kobiece Wsparcie przeprowadziliśmy 4 spotkania warsztatowe, dwumodułowe. Każde z 4 spotkań trwało 4 godziny w tym poczęstunek. Przeprowadzone działania warsztatowe to:

-Porozumienie bez Przemocy oraz tworzenie naturalnych kosmetyków w wielorazowych pojemnikach,

-indywidualne wsparcie z wykorzystaniem technik relaksacji, samoregulacji oraz tworzenie biżuterii z wykorzystaniem kamieni naturalnych,

-metod dialogowania oraz tworzenie świec z wosku pszczelego z zaznaczeniem ważnej roli pszczół dla środowiska naturalnego,

-empatyczne pogłębianie więzi oraz zdobienie ciała henną i jaguą w tradycyjne wzory - naturalne barwniki alternatywą dla tatuażu.

 

Osiągnięte efekty i korzyści dla społeczności

Głównym rezultatem jest grupa wsparcia dla kobiet z powiatu olsztyńskiego. W projekcie wzięły również udział kobiety Ukrainki zamieszkujące powiat olsztyński, które są również częścią naszej społeczności. Uczestniczki projektu podniosły swoje kompetencje w zakresie empatycznej komunikacji oraz tworzenia rękodzieła. Uzyskały narzędzi do budowania wspierających wspólnot w oparciu o założenia Porozumienia bez Przemocy, nauki dialogu, budowania więzi poprzez działania rękodzielnicze, zwiększanie kompetencji społecznych.

Pośrednimi beneficjentami projektu były w pierwszej kolejności rodziny uczestniczek projektu oraz społeczności lokalne, na których rzecz będą działały wyłonione liderki, tworząc sieci społecznego wsparcia dla osób i grup w trudnych życiowych sytuacjach.

W projekcie ważne było, aby pokazać, że wsparcie i samopomoc nie musi pochodzić z zewnątrz lecz aby członkinie danej społeczności w uszanowaniu lokalnych struktur i zasad danej społeczności wzmacniały ją nabytymi kompetencjami i wiedzą. Zmiana, która zaszła poprzez projekt bazuje na naturalnym procesie samonapędzającego się wzrostu wszechstronnego rozwoju społeczności. Beneficjentki projektu to liderki, które będą wzmacniać lokalne społeczność. Uczestniczki projektu rozpoczęły własne działania na rzecz swoich społeczności i deklarują chęć dalszego wspierania się przy ich realizacji. Grupa wsparcia, która powstała ma mocny fundament, będzie nadal istniała po zakończeniu projektu. Na czym skorzystają nie tylko jej uczestniczki, ale również ich rodziny, przyjaciele i całe społeczności.

MATERIAŁY PROJEKTOWE