Tytuł Projektu: Odnawiając nić pokoleń

Numer wniosku: 59/DM/2023

Nazwa realizatora: Koło Gospodyń wiejskich w Tolko

Czas trwania projektu: 15.05.2023- 15.10.2023

Miejsce realizacji projektu: Tolko

Kwota dofinansowania: 4 500,00 zł

Celem projektu było zapewnienie przestrzeni i warunków do budowania sieci relacji, wymiany doświadczeń i niwelowania skutków izolacji społecznej  spowodowanych wojną oraz epidemią COVID -19. Postawiliśmy na  przywrócenie więzi społecznych połączonych z odkrywaniem starych technik rękodzielniczych (pirografia oraz wikliniarstwo). Chcieliśmy pokazać, że organizacja jaką jest Koło Gospodyń Wiejskich nie wiąże się tylko z gotowaniem ale również z jednoczeniem społeczności lokalnej, integrowaniem oraz rozwojem osobistym. Podczas projektu chcieliśmy, aby  uczestnicy nauczyli się nowych dla nich form wyrazu artystycznego, oderwali się od rzeczywistości, ćwiczyli pamięć oraz motorykę, rozwinęli swoje umiejętności manualne. Dodatkowym celem było pokazanie uczestnikom w jaki sposób mogą rozładować swoje napięcie emocjonalne, odzyskać równowagę psychiczną.

   Działania jakich się podjęliśmy były dla nas dużym wyzwaniem, ponieważ to nasz pierwszy projekt dzięki któremu rozpoczęliśmy działania w naszej społeczności lokalnej. Nasze pierwsze warsztaty które się odbyły, to warsztaty wikliniarskie. Poznaliśmy historię wikliniarstwa, jak wygląda jej obróbka przed przystąpieniem do tworzenia rękodzieła, jakie sprzęty są potrzebne do tworzenia wyrobów z wikliny. Dzięki wspaniałemu prowadzącemu który pasjonuje się wyrobami wikliniarskimi poznaliśmy podstawy do tworzenia talerzyków, kul oraz kół z wikliny na czterech spotkaniach. Co więcej, poznaliśmy różne sposoby wyplatania - sploty, zakończenia. Poszerzyliśmy swoją wiedzę na temat wyposażenia warsztatu wikliniarza oraz jego dotychczasowych prac. Teraz już wiemy, że wiklina to nie tylko kosze!

   Wypalanie w drewnie, inaczej pirografia, to technika zdobienia głównie drewna. Warsztaty z wypalania na drewnie okazały się w punkt. Każdy z uczestników dzięki prowadzącej zapoznał się z podstawowymi technikami wypalania, dowiedzieliśmy się która końcówka i jaki wzór nadają się do danego projektu pracy, aby wypalić odpowiednie wzory i literki... Powstały przepiękne prace (m. in. zakładki do książek, numery domów, podkładki pod kubki, tabliczki z motywującymi cytatami), które każdy mógł zabrać do domu. Dzięki takim warsztatom, każdy z uczestników rozwiną swoje umiejętności manualne oraz poćwiczył cierpliwość. A dzięki zakupie wypalarek mamy szanse na to, aby stworzyć jeszcze więcej pięknych prac!

 

MATERIAŁY PROJEKTOWE