Tytuł projektu: Zatorze – działaj, kto może!
Realizator: Współtworzę Zatorze przy Fundacji Warsztat Zmiany
Okres realizacji: 01.06.2016-30.09.2016
Kwota dofinansowania: 3500,00 zł


Celem głównym projektu było podniesienie stopnia integracji, w tym więzi rodzinnych, 150 mieszkańców olsztyńskiego Zatorza w okresie od 1.06.2016 do 30.09.2016 roku
W ramach projektu odbył się cykl warsztatów artystycznych skierowanych do rodziców, dzieci, ale także po prostu sąsiadów i mieszkańców szeroko pojętego olsztyńskiego Zatorza. Każdy z warsztatów trwał 3 godziny (łącznie 15 godz. warsztatów).
Na pierwszych warsztaty pt. „Budujemy Zatorze” uczniowie budowali kartonowe miniatury budynków – odwzorowanie budynków z Zatorza - refleksja nad specyfiką zabudowy Zatorza i jego zagospodarowywaniem.
Na kolejnych warsztatach - „Miniaturowe Ogródki. Zrób to Sam” – uczestnicy poszukiwali niecodziennych rozwiązań konstruktorskich w duchu "zrób to sam" z materiałów z odzysku, a także ziemi, nasion, roślin i materiałów plastycznych. Uczestnicy/czki wykonywali miniaturowe ogródki, które mogli zabrać ze sobą do domu.
Następne warsztaty pt. „Podwórkowa orkiestra recyclingowa” polegały na samodzielnym wykonywaniu instrumentów muzyczncyh z materiałów z odzysku. Następnie uczniowie wspólnie wykonali na nich utwór muzyczny, pod okiem instruktorki i zaproszonych do współpracy muzyków.
Na warsztatach „Niezidentyfikowane Obiekty Latające” uczestnicy budowali latające obiekty, a następnie próbowali wprawiać je w ruch. Pod okiem zaproszonego eksperta od działań teatralnych i z wykorzystaniem skonstruowanych obiektów uczestnicy wspólnie realizowali scenki/ćwiczenia dramowe.
Podczas zajęć „Zupa na podwórku” dzieci, rodzice i sąsiedzi w plenerze pod okiem kucharza i prowadzącej przygotowali wspólny posiłek i spożyli go z sąsiadami. Uczestnicy wymieniali między sobą przepisy, powstał pomysł stworzenia Zatorzańskiej książki kucharskiej - do realizacji w przyszłych działaniach projektowych bądź pozaprojektowych. Założeniem projektu było łączenie pokoleń we wspólnym działaniu i wzmacnianie więzi rodzinnych. Warsztaty odbywały się w plenerze, w razie niepogody była możliwość wykorzystania nieodpłatnie udostępnionych pomieszczeń Rady Osiedla Zatorze. Na potrzeby promocji wydarzeń wydrukowane zostały i rozkolportowane plakaty. Zarządzanie projektem i organizacja wydarzeń były realizowane wolontaryjnie (Bożena Bączek).
Bezpośrednimi beneficjentami projektu byli mieszkańcy Zatorza, zarówno uczestnicy warsztatów, jak i ich obserwatorzy. Działania potwierdziły naszą obserwację z dotychczasowych doświadczeń - aktywizujące formy warsztatowe realizowane w bezpośrednim otoczeniu mieszkańców (podwórka, przestrzeń publiczna) w znaczący sposób wpływają nawet na ich obserwatorów, przyczyniając się do wzrostu ich zaangażowania na rzecz lokalnego otoczenia i społeczności. Szczególnym beneficjentem były rodziny z dziećmi. Wspólne działania wpłynęły u nich na wzrost więzi rodzinnych, przyczyniły się do pobudzenia kreatywności, dały szanse na powstawanie nowych pomysłów na wspólne i ciekawe spędzanie wolnego czasu. Realizacja kolejnego już projektu aktywizującego mieszkańców wpłynąła też pozytywnie na wizerunek dzielnicy, wciąż jeszcze postrzeganej jako niebezpieczna i zagrożona patologią. Projekt wpłynął na podniesienie jakości oferty rodzinnego spędzania wolnego czasu na olsztyńskim Zatorzu. Były to kolejne działania grupy "Współtworzę Zatorze" przyczyniąjące się do wzrostu coraz silniej przejawiającego się na Zatorzu lokalnego patriotyzmu i zaangażowania w sprawy dzielnicy. Zaobserwowaliśmy też pogłębienie więzi sąsiedzkich na podwórkach, na których były realizowane warsztaty.